Suomeen on suunnitteilla lähes 26 gigawattia aurinkovoimaa

Suomen uusiutuvat ry:n tuoreen hankelistauksen mukaan Suomeen on suunnitteilla lähes 26 gigawatin edestä teollisen kokoluokan aurinkovoimaa.

SFS 6002 uudistui -koulutus Sähköinfo

Suunnitteilla on yhteensä yli 300 aurinkovoimahanketta. Hankemäärä on kasvanut nopeasti ja lähestyy jo maatuulivoiman hankemääriä, mikä kertoo kotimaisen aurinkovoiman suuresta potentiaalista.

Suomen uusiutuvien hanketilastot osoittavat, että Suomessa on erinomainen teollisen kokoluokan aurinkovoimapotentiaali. Eri suunnitteluvaiheissa on yhteensä 306 aurinkovoimahanketta, joiden yhteenlaskettu teho on noin 25,9 gigawattia ja pinta-ala noin 30 000 hehtaaria.

Rakenteilla olevia hankkeita on kuusi, 412 megawattia, ja luvitettuja hankkeita 67, 3 580 megawattia. Valtaosa hankkeista on parhaillaan kaavoitus- ja ympäristövaikutusten selvitysvaiheessa, mikä luo vahvan potentiaalin suurenkin hankemäärän nopealle toteutukselle, kun investointipäätökset etenevät.

Aurinkovoima-ala kohtaa jo varhaisessa vaiheessa rakenteellisia pullonkauloja, jotka voivat hidastaa investointien toteutumista.

“Alan markkinaehtoisten näkymien parantamisessa yksi keskeinen tekijä on kiinteistöveron taso. Suomen kiinteistöveromalli on lähtökohtaisesti toimiva ja oikeudenmukainen: vero kertyy sille kunnalle, jossa voimala sijaitsee, ja tukee paikallista elinvoimaa”, Suomen uusiutuvien edunvalvontapäällikkö Klaara Tapper sanoo.

”Aurinkovoiman kiinteistöveron tarkastaminen samalle tasolle maatuulivoiman kanssa olisi konkreettinen teko investointiympäristön vakauden ja alan kannattavan kasvun puolesta. Näin yhä useampi aurinkovoimahanke voisi toteutua, ja lisätä elinvoimaa ja hyvinvointia kunnissa”, Tapper ehdottaa.

Maakunnittain tarkasteltuna aurinkovoimahankkeita on eniten Etelä-Pohjanmaalla, jossa hankkeita on 27. Satakunnassa ja Pohjois-Pohjanmaalla hankkeita on kummassakin 26, Varsinais-Suomessa 25 ja Uudellamaalla 22.

Kuntatasolla aurinkovoimahankkeita on eniten Mikkelissä, Kankaanpäässä ja Kokemäellä, joissa kussakin on kuusi hanketta. Alajärvellä, Loviisassa ja Hausjärvellä hankkeita on viisi kussakin. Suurimmat hankkeet taas sijoittuvat Kauhajoelle, 942 megawattia, Kouvolaan, 900 megawattia, ja Lappeenrantaan, 854 megawattia.