Lux Helsinki -valotaidefestivaali laajenee yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi ja on koettavissa 6.–11. tammikuuta.
Jo lähes 20 vuoden ajan pimeään vuodenaikaan valoa, iloa ja inspiraatiota tuoneen Lux Helsingin kestoa on tänä vuonna pidennetty yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi. Lähes koko loppiaisviikon ajan Kanneltalossa ja Helsingin keskustan tuttujen rakennuksien pinnoilla sekä puistoissa ja aukioilla on koettavissa 20 teosta, jotka kertovat tarinoita ja herättävät ajatuksia valon ja värien kautta.
Teoksia on esillä aina Kansalaistorilta Lasipalatsin aukiolle, Narinkka- ja Hietalahdentorille sekä Vanhaan Kirkkopuistoon asti. Lisäksi teoksia löytyy esimerkiksi Erottajan aukiolta, Espan lavalta, Citycenteristä ja Kanneltalosta. Teoskokonaisuuden voi kokea vapaavalintaisessa järjestyksessä. Tänä vuonna Lux Helsinki levittäytyy myös ennätyksellisesti kymmeneen keskustan alueen taidegalleriaan, joissa on nähtävillä monipuolista valotaidetta kotimaisilta ja kansainvälisiltä taiteilijoilta.
Lux Helsinki valaisee loppiaisena, arkena ja viikonvaihteessa 6.–11. tammikuuta klo 17–22. Pimeisiin talven aamuihin tuodaan valoenergiaa Lux Aamun voimin 8.–9. tammikuuta, jolloin osa keskustan teoksista on valaistu klo 7–9.
Festivaalin teema kutsuu pysähtymään
Lux Helsinki rakentuu tänä vuonna Stop time! -teeman ympärille.
“Stop time! on kutsu seisahtua taiteen äärelle tässä levottomassa maailmantilanteessa. Vain pysähtymällä näemme, mikä on tärkeää tässä ajassa, jossa polarisoituminen, ilmastonmuutos ja sodat rakentavat uutta maailmanjärjestystä. Taiteilijat lähestyvät aihetta monipuolisesti, muun muassa viemällä katsojan lapsuuden ja leikin ajattomaan maailmaan”, Lux Helsingin taiteellinen johtaja Juha Rouhikoski kertoo.
Leikin maailmaan vievät erityisesti lapsiperheitä ilahduttavat Annantalon seinään projisoitava Suomessa sotaa paossa olevan ukrainalaistaiteilija Evgenija Grossin tarinallinen animaatioteos ja Lastenlehdon puistossa koettava Twist & Shine, jonka värejä hohtavista palikoista pääsee itse luomaan omanlaisensa teoksen.
Vastaisuudessa valotaide on osa kaupunkikuvaa ympäri vuoden, kun Lux Helsinki tuo pysyvämpää taidetta Helsinkiin. Hietalahdentorille sijoittuva ranskalaisen Sébastien Lefèvren teos Soleil Nuit jää ilahduttamaan kaupunkilaisia festivaalin päätyttyä. Aurinkoa ja yötä symboloivan teoksen tuhannet pienet värilliset peilit muodostavat säihkyviä heijastuksia tuulen ja valon voimasta.
Festivaalin järjestää ja tuottaa Helsingin tapahtumasäätiö.


