Caverion luopuu Venäjän-toiminnoistaan

Caverion myy Venäjän-tytäryhtiönsä paikalliselle yritykselle ja luopuu samalla kaikista Venäjän-toiminnoistaan.

Uusi audioartikkeli pienydinvoimasta

JSC Caverion Rusin koko osakekanta myydään Aim Cosmetics Rus LTD:lle. Kauppa käsittää Caverionin koko Venäjän operatiivisen toiminnan, joka on keskittynyt Pietarin ja Moskovan alueille. Caverion oyj:n toimitusjohtaja Jacob Götzschen mukaan Venäjä ei ole Caverionille strateginen markkina-alue.

– Olemme olleet siellä pieni toimija. Venäjän-tytäryhtiömme divestointi on osa strategiaamme, jonka tavoitteena on keskittyminen ydinliiketoimintoihimme päämarkkina-alueillamme ja taloudellisen suorituksemme parantaminen, Götzsche kertoo.

Caverionin Venäjän-liiketoiminnan liikevaihto oli noin 16,6 miljoonaa euroa vuonna 2020 ja sillä oli 460 työntekijää. Kauppahintaa ei julkisteta, mutta Caverion kirjaa kaupasta noin kymmenen miljoonan euron kertaluonteisen luovutustappion tulokseensa.

SFS6002 uudistuu