Yli puolet pk-yrityksistä tavoittelee kasvua. Kasvuhakuisimpia ovat yli kymmenen henkilöä työllistävät yritykset, teollisuusyritykset ja alle 39-vuotiaiden yrittäjien yritykset.
Suomen yrittäjät ry:n teettämän yrittäjägallupin mukaan alueellisesti eniten kasvuhakuisuutta on pääkaupunkiseudulla.
”On positiivista, että niin moni pk-yritys tavoittelee kasvua. Samalla on tärkeää tunnistaa ja ottaa vakavasti yritysten raportoimat esteet, kuten verotus, rahoitusvaikeudet ja neuvonnan saatavuus”, Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Vajaa kolmannes yrityksistä arvioi, että heillä on melko hyvät edellytykset kasvulle. Kuusi prosenttia arvioi edellytykset erittäin hyviksi. Toisaalta 18 prosenttia arvioi, että kasvun edellytykset ovat melko tai erittäin huonot.
Kasvuhakuisista pk-yrityksistä joka kymmenes tavoittelee vähintään 50 prosentin kasvua ja noin joka neljäs 20-50 prosentin kasvua.
”Suomen kasvu syntyy pääosin yritysten kasvun kautta. Siksi yrittäjiä ja omistajia pitää kannustaa kasvattamaan yrityksiään ja luoda heille siihen edellytykset”, Pentikäinen sanoo.
Nykyään tärkeimmät kasvun mahdollistajat vastaajien mukaan ovat: osaaminen ja osaava henkilöstö (61 prosenttia), tyytyväiset asiakkaat (59 prosenttia) sekä yrityksen hyvä ja vakaa taloudellinen tilanne (35 prosenttia) ja nykyisten asiakkaiden lisääntyvät ostot (35 prosenttia).
Asiaa kysyttiin niiltä yrityksiltä, joilla on erittäin tai melko hyvät kasvun edellytykset. Vain noin joka seitsemäs yritys kokee, että Suomen verotus kannustaa kasvattamaan yrityksiä.
Yrittäjägallupiin vastasi 1 351 pk-yrityksen edustajaa 6.-19.5. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,7 prosenttiyksikköä suuntaansa.