Teuva ja Lapinlahti saavat ensi vuonna lisää akkuvarastoja

Teuvan Kärppiön ja Lapinlahden akkuhankkeet vahvistavat Suomen sähköjärjestelmän joustavuutta ja vakautta. Havainnekuva tulevasta Kärppiön akkuvarastosta. Kuva: Sungrow.
Teuvan Kärppiön ja Lapinlahden akkuhankkeet vahvistavat Suomen sähköjärjestelmän joustavuutta ja vakautta. Havainnekuva tulevasta Kärppiön akkuvarastosta. Kuva: Sungrow.

Sungrow toimittaa yhteensä 600 MWh akkuvarastokapasiteettia Delta Capacityn kahteen suurhankkeeseen.

Aurinkosähköinvertterien ja energianvarastointiratkaisujen valmistaja Sungrow toimittaa akkuvarastoteknologian Delta Capacityn kahteen 125 MW / 300 MWh hankkeeseen Suomessa. Teuvan Kärppiöön ja Lapinlahdelle rakennettavien akkuvarastojen yhteenlaskettu energiakapasiteetti on 600 MWh. Molemmat akkuvarastojärjestelmät on tarkoitus ottaa käyttöön vuoden 2027 viimeisellä neljänneksellä.

Kärppiön hankkeessa Strioga toimii kanssasijoittajana ja Centrica Energy vastaa energiakauppaan liittyvästä asiantuntemuksesta. Nepower toteuttaa hankkeen sähköistyksen ja sähköaseman. Despro toimii paikallisena suunnittelu- ja insinöörikumppanina.

Lapinlahden akku eli Akku One hankittiin Helios Nordic Energyltä rakentamisvalmiina, ja hankkeen rakennustyöt ovat käynnissä. Rejlers tarjoaa teknistä asiantuntijatukea rakentamisen aikana, NYAB vastaa akkuvaraston tarvitsemasta sähkö- ja muusta infrastruktuurista ja Ampner verkkoliitynnän selvityksistä sekä vaatimustenmukaisuuden todentamisesta. DNV-konserniin kuuluva Green Power Monitor toimittaa hankkeen energianhallinta-, valvomo- ja tiedonkeruujärjestelmät.

Tuuli- ja aurinkovoiman tuotannon kasvu lisää tarvetta ratkaisuille, jotka tasapainottavat sähköntuotantoa ja kulutusta reaaliajassa. Valmistuttuaan Kärppiön ja Lapinlahden akkuvarastojärjestelmät tukevat Suomen sähköjärjestelmää muun muassa taajuussäädössä ja tasapainotuspalveluissa.

Philips CoreLine slim wall-mounted All-in on matala yleisvalaisin, jossa on vaihdettava valovirta ja värilämpötila.