Katri Piirtola on nimitetty Kempowerin palveluista ja jälkimarkkinoista vastaavaksi johtajaksi

Koneelta siirtynyt Piirtola on nimitetty myös Kempowerin globaalin johtoryhmän jäseneksi.

Sähkötöiden johtajan ja käytön johtajan päivä Sähköinfo


Kempower oyj on nimittänyt Katri Piirtolan palveluista ja jälkimarkkinoista vastaavaksi johtajaksi (Chief Services and Aftermarket Officer) sekä Kempowerin globaalin johtoryhmän jäseneksi toukokuusta 2026 alkaen. Piirtola tuo Kempowerille yli 20 vuoden kokemuksen globaaleista teknologiayrityksistä rooleissa, jotka ovat sisältäneet asiakaskokemuksen, palveluliiketoiminnan kasvun, strategisen transformaation ja liiketoiminnan johtotehtäviä.

Piirtolalla on laaja kansainvälinen kokemus eri markkinoilta sekä tuotantotalouden diplomi-insinöörin tutkinto Teknillisestä korkeakoulusta. Piirtola siirtyy Kempowerille Koneelta, jossa hän toimi viimeksi Koneen Euroopan modernisaatioliiketoiminnan johtajana. Ennen Koneelle siirtymistään Piirtola työskenteli Ahlstromilla useissa johtotehtävissä.

”Kempowerin asennetun laturikannan kasvaessa globaalisti ja asiakkaiden tarpeiden kehittyessä palvelut ja jälkimarkkinakyvykkyydet nousevat entistä strategisempaan rooliin. Katri Piirtolan syvä osaaminen ja johtajuus ovat ratkaisevan tärkeitä Kempowerin palveluiden ja jälkimarkkinatarjonnan vahvistamisessa koko tuotteen elinkaaren aikana sekä parhaan mahdollisen palvelun tarjoamisessa asiakkaillemme”, Kempowerin toimitusjohtaja Bhasker Kaushal sanoo.

Kempower suunnittelee ja valmistaa DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visio on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehitys ja tuotanto sijaitsee Suomessa ja Yhdysvalloissa, ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti. Yhtiö keskittyy kaikkiin sähköisen liikkumisen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki oy:ssa.

Sähköinfo huhtikuun koulutukset