Wirmax osti enemmistön uusiutuvia energiamuotoja tarjoavasta Putkimaatista

Talotekniikkayritys Wirmax oy panostaa vahvasti uusiutuviin energiamuotoihin ja on ostanut pääkaupunkiseudulla toimivan Putkimaatti oy:n osake-enemmistön.

Putkimaatti on noin viiden miljoonan euron liikevaihtoa tekevä energia-alan osaaja ja kasvuyritys. Kaupan myötä Wirmax-konsernin yhtiöiden yhteenlaskettu liikevaihto ylittänee 20 miljoonaa euroa kuluvana vuonna. Konsernissa työskentelee noin 120 talotekniikan ammattilaista ja sen toimialueita ovat Uusimaa, Keski-Suomi ja Oulun seutu.

Putkimaatin avainhenkilöt jatkavat työtään osakkaina uudessa konsernissa.

Putkimaatti pääsee järjestelyn myötä isompiin kohteisiin kokonaisvaltaisella palvelulla lämmitys- ja jäähdytysratkaisujen parissa. Wirmaxin huoltoliiketoiminta on merkittävässä kasvussa ja kaupan myötä se vahvistuu erityisesti lämpöpumppujen huollon osalta.

go-e Charger CORE -latausasema seinällä ja teksti sen eduista: kestävä ja edullinen lataus aurinkoenergialla ja pörssisähköllä, V2X- ja Plug&Charge-valmis latausasema, joka on valmistettu Itävallassa.