Enemmistö eli 54 prosenttia EVAn arvo- ja asennetutkimukseen vastanneista suhtautuu myönteisesti perintöveron poistamiseen ja sen korvaamiseen omaisuuden luovutusvoittoverolla. Eniten kannatusta ehdotus saa johtajien ja yrittäjien keskuudessa.
Arvo- ja asennetutkimuksessa esitetty kysymys kuuluu kokonaisuudessaan seuraavasti:
”Viime aikoina on keskusteltu perintöveron poistamisesta ja sen korvaamisesta omaisuuden luovutusvoittoverolla. Tämä tarkoittaisi, että suvussa säilytettävästä omaisuudesta ei perittäisi jatkossa lainkaan veroa, mutta toisaalta perityn omaisuuden myynnin verotus kiristyisi. Miten sinä henkilökohtaisesti suhtaudut tämänkaltaiseen uudistusehdotukseen?”
Kielteisesti ehdotukseen suhtautuu 18 prosenttia ja neutraalisti joka viides.
EVAn johtavan veroasiantuntijan Emmiliina Kujanpään mukaan suomalaiset ovat jo pitkään toivoneet perintöveron keventämistä.
”Luovutusvoittoveromallissa peritystä omaisuudesta maksettaisiin veroa vasta omaisuuden myynnin yhteydessä. Perillinen ei enää joutuisi maksamaan ongelmalliseksi koettua veroa suvussa säilytettävästä omaisuudesta, kuten kiinteistöistä ja yritysvarallisuudesta. Muutos helpottaisi esimerkiksi sukupolvenvaihdoksia merkittävästi”, Kujanpää toteaa.
Hallitus selvittää perintöveron korvaamista luovutusvoittoverolla hallitusohjelman mukaisesti.
Tutkimuksen tulokset perustuvat 2 018 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 8.10.–21.10.2024.