Alight ostaa kaksi suurta aurinkoenergiaprojektia 3Flashilta

Ruotsalainen aurinkoenergiakehittäjä Alight AB hankkii suomalaiselta 3Flash oy:ltä kaksi aurinkopuistoprojektia Itä-Suomessa.

Rautjärvellä ja Ruokolahdella sijaitsevien hankkeiden kapasiteetit ovat noin 75 megawattia ja 150 megawattia. Alueella on verrattain vähän paikallista sähköntuotantoa, ja sähköverkon kuormitus on vähäisempää kuin monilla muilla alueilla Suomessa. Alight ja 3Flash kehittävät hankkeita yhdessä rakentamisvalmiuteen saakka.

75 megawatin hankkeen tavoitteena on sähköverkkoliittymä noin vuonna 2028, ja se hyötyy läheisestä liitynnästä Fingridin kantaverkkoon. Alueelle on myönnetty myös rakennuslupa 30 megawatin akkuvarastolle.

150 megawatin hankkeen on tarkoitus liittyä sähköverkkoon Fingridin suunnitellun sähköaseman laajennuksen kautta noin vuonna 2030, mikä mahdollistaa tehokkaan ja kustannustehokkaan verkkoliittymän.

Uudet hankkeet ovat jatkoa Alightin ja 3Flashin jo käynnissä olevalle yhteistyölle Loviisassa, jossa kehitteillä on noin 120 megawatin aurinkopuisto ja siihen liitettävä 45 megawatin akkuvarasto. Loviisan hanke sai miljoonien eurojen tuen Euroopan komission innovaatiorahastosta, ja se on suunniteltu agrovoltaisen konseptin mukaisesti. Hankkeessa yhdistetään aurinkosähkön tuotanto ja maatalousmaan käyttö tekoälyllä optimoidun seurantateknologian avulla.

Alightilla on eri puolilla Suomea valmisteilla useita aurinkopuistohankkeita, jotka ovat eri vaiheissa varhaisesta kehityksestä rakentamisvalmiuteen. Tulevana kesänä Alight ottaa käyttöön Suomen ensimmäisen aurinkopuistonsa, Eurajoen 100 megawatin hankkeen, joka on merkittävä virstanpylväs yhtiölle Suomessa.

Ahlsell